– Det største markedet er Nord-Amerika. Der er det mange som planlegger lange seilaser via ICW (Intracoastal waterway, red. anm.). Den ruten har gjerne mange vanskelige passasjer, varierende dybder, store og små farleder, raske værendringer, bruåpninger, trafikk og liknende. All denne nyttige informasjonen finnes tilgjengelig i Aqua Map takket være online oppdateringer, forklarer Stefan Rahmqvist.
Han er aktiv båtbruker, nå på Østkysten av Sverige, og planlegger en lengre seilas. Det var slik han oppdaget Aqua Map – som førte til han i dag har blitt ambassadør for Skandinavia.
– Jeg er vokst opp med både seil- og motorbåt. Da jeg var tyve år kjøpte jeg min første båt sammen med en god venn. Det var en Ockelbo T14 i nokså dårlig stand som vi pusset opp og brukte i to sesonger. I dag har jeg en Nordkapp Noblesse, og jeg har også tatt høyhastighetsbeviset, forteller Rahmqvist.

– Jeg skal seile i Nord-Amerika om noen år og har gjort en del research av ulike navigasjonstjenester. Aqua Map har fått flere gode anbefalinger og mange synes det er det beste planleggingsverktøyet, og jeg har så langt blitt veldig begeistret, forteller han.
Skreddersy kart og navigasjon
Det mest unike skal være at brukeren kan tilpasse hvilken type navigasjonsdata man ønsker å se på sin skjerm.
– Det skal gjøre at alt blir tydeligere og mer oversiktlig, som skal gi en enklere og tryggere båttur. Aqua Map kan brukes både online og offline i iOS og Android, reklamerer Rahmqvist.
Han lokker også med fjorten dagers gratis prøveperiode. For å få tilgang til norske kart skal prisen være 299 kroner per år.


Active Captain og NMEA
Båtens Verden har ikke testet Aqua Map tidligere, men vil prøve appen gjennom sommeren. I følge den svenske, lidenskapelige representanten skal det være flere godbiter:
– Appen er et komplett navigasjonsmiddel for erfarne sjøfolk. Den har blant annet Active Captain og NMEA-kompatibilitet, real time-data som marine forecast og AIS. Takket være brukergrensesnittet er den også enkel å ta i bruk for nybegynneren, avslutter han.
Vi kommer tilbake med en test - og i mellomtiden må du gjerne tipse oss om du har prøvd appen.






















