Gjør comeback i båtbransjen – skal representere Boston Whaler og Chris-Craft

Marius Kragstad skal representere Boston Whaler og Chris-Craft i Norge, og satser med nytt firma sammen med sin far, Sverre Kragstad.

Gjør comeback: Marius Kragstad er tilbake i båtbransjen, og skal jobbe med sin far og bransjenestor, Sverre Kragstad. Foto: Båtens Verden

Gjør comeback: Marius Kragstad er tilbake i båtbransjen, og skal jobbe med sin far og bransjenestor, Sverre Kragstad. Foto: Båtens Verden

Annonse

– Jeg har savnet båtbransjen og er tilbake med et 100 % engasjement, forteller Marius Kragstad entusiastisk. Med på laget er hans far og en nestor å regne i båtbransjen, Sverre Kragstad, som jobber for fullt, blant annet med båtmegling. Marius har i likhet med sin far lang fartstid i båtbransjen. Sverre Kragstad importerte blant annet Maxi seilbåter, og ble stor på Nimbus fra 1985.

Marius og Sverre Kragstad har jobbet sammen tidligere - også da blant annet med Boston Whaler. Her fra lanseringen av 42 Outrage under Fort Lauderdale International Boat Show tidligere. Foto: Privat

– I hele min oppvekst hjalp jeg til med vask og klargjøring av båt. Etter studiene og en kort karriere innen distribusjon begynte jeg i bransjen på fulltid. Det ble mange innholdsrike år, forteller Marius Kragstad.

Listen over båtmerker han har representert inkluderer blant annet Nimbus, Storebro, Nidelv, Hallberg-Rassy, Sunseeker, Sessa, Paragon, XO, Delta og de større motorbåtene fra Beneteau.

– Vi var spesielt store på Nimbus, og solgte trolig over 500 båter i Norge. I en periode sto vi for cirka 30 % av produksjonen av Nova- og Nova R-serien.

Annonse
Nye Chris-Craft 25 Sportster kommer til Norge rett før året sesong, og er allerede kundesolgt.

Gjør comeback

Etter noen år innom eiendom og forretningsutvikling, med spesielt fokus på bygging av hoteller i Europa, er Marius nå tilbake i båtbransjen igjen. Firmaet Sverre Kragstad AS har nemlig fått agenturet på Chris-Craft og Boston Whaler, to merker han kjenner godt fra tidligere.

– Jeg startet med import av Boston Whaler i 2010 og Chris-Craft i 2012. Jeg mener det er noe av det ypperste som produseres, og det er nok kjernen i vår visjon. Vi vil representere de ledende verftene i markedet og levere kvalitet fra øverste hylle, så noen stor volumleverandør blir vi ikke, forteller han.

Boston Whaler 380 Outrage veier nesten ni tonn og bygges på verftet i Florida.

Sverre Kragstad AS har også etablert klargjøring, lagring og service med eget lokale på 350 kvadratmeter i Holmestrand, og planlegger å etablere kontor med visning av båter i indre Oslofjord til sommeren.

Marius sin bror, Torben Kragstad, driver også i båtbransjen med selskapet Kragstad AS, som er importør for Delta, de større motorbåtene fra Beneteau, samt forhandler Saxdor på Østlandet.

Gjør comeback i båtbransjen – skal representere Boston Whaler og Chris-Craft | Båtens Verden