– Sjøen for alle 2013 gir håp om et godt båtår

Søndag 17. mars stengte den femtiførste Sjøen for alle messen etter den første utstillingen på Telenor Arena. Arrangøren Norboat er fornøyd etter at nesten 23 000 besøkende tok del i startskuddet for båtåret 2013.

Annonse

Gode besøkstall og tilbakemeldinger fra utstillere gir et positivt bilde av den første Sjøen for alle-utstillingen på Telenor Arena, melder bransjeorganisasjon og arrangør Norboat. Da messen stengte dørene hadde cirka 22 500 besøkende tatt turen innom båtmessen i løpet av de fem arrangementsdagene. Sammenlignet med 2011, som var den siste frittstående båtmessen på Lillestrøm, er besøkstallet opp ca. 3 500 besøkende de fem siste dagene – men langt unna «de gode årene», som for eksempel i 2009 – da messen hadde i overkant av 41 000 besøkende – riktignok fordelt på noen flere dager.

– Sjøen for alle 2013 viser at interessen for båtlivet fortsatt er stor. Dersom bransjeutviklingen fremover stemmer overens med signalene vi har fått under messen, ser det lysere ut for båtbransjen denne sesongen, sier adm. direktør i Norboat, Erlend Prytz.

Viktig løft for bransjen

Rundt 200 båter ble presentert på årets messe, fordelt på ca 140 utstillere. Goldfish 50 Ocean og Beneteau Oceanis 41 var messens største båter. I følge Prytz melder flere av arrangørene om vesentlig bedre salg enn tidligere år.

– Vi er positivt overrasket og har opplevd en stor interesse rundt våre produkter. Flytten fra Lillestrøm til Fornebu ser vi som et løft for Sjøen for alle, og vi vil gjerne tilbake neste år, forteller markedssjef i Fische Marine, Pål Bustad.

Yamaha var også tilbake på messen, etter noen års fravær. – I år var det mer intim stemning, nesten som i gamle dager på Sjølyst. Vi ser at bransjen trenger Sjøen for alle – det er vårt samlingssted, utstillingsvindu, og ikke minst representerer den starten på sesongen. Vi fikk flere salg enn vi turte å håpe på, sier Henrik Thaulow hos Yamaha Motor Scandinavia.

Christer Midthun fra Viknes Båt og Service er også blant de mest fornøyde utstillerne, i følge pressemeldingen til Norboat. – Vi har ikke mange impulskjøpere av våre båter, men vi har mange interessenter å jobbe videre med og er sikre på at det vil gi resultater i de kommende uker. Dette var en veldig positiv messe for oss, avslutter Midthun i Viknes.

Annonse