Bestiller 15-meters el-ferge fra Hyke

Det nystiftede selskapet Cityboat har bestilt el-fergen «Hyke F-15 Shuttle». Fartøyet skal bygges i Hardanger og bruker ifølge produsenten like lite energi som fem hårfønere.

Hyke F-15 Shuttle kommer til Haugesund. Alle foto: Produsent

Hyke F-15 Shuttle kommer til Haugesund. Alle foto: Produsent

Annonse

Bak bestillingen står Cityboat, et nylig etablert fellesforetak mellom det tradisjonsrike hurtigbåtrederiet Rødne og den Haugesund-baserte reiselivsaktøren Viking Adventure. Sammen skal de tilby utslippsfrie, stillegående turer på sjøen for både fastboende og turister.

Det er den 15 meter lange «Hyke F-15 Shuttle» som nå skal produseres for Haugesund-selskapet. Båten blir et helnorsk produkt, bygget av Herde Kompositt i Hardanger, og vil i hovedsak utstyres med norske systemer og komponenter.

Etter planen skal fergen leveres i slutten av 2026. For å komme raskt i gang med satsingen, har Cityboat i mellomtiden leid inn et tilsvarende Hyke-fartøy som skal operere i Haugesund frem til nybygget er klart.

I følge selskapet kan Hyke-fartøyet lades med vanlige hurtigladere for elbil og til og med via ordinære stikkontakter. Det skal være mulig å operere båten en hel dag uten å måtte lade underveis, skrives det.

– Hyke-fartøyet bruker omtrent like mye energi som fem hårfønere, og er i en helt egen klasse uansett hva man sammenligner med, reklamerer Halvor Vislie, daglig leder i Hyke.

Han viser til omfattende testing i Fredrikstad og understreker at den egner seg svært godt til stillegående opplevelser på vannet.

Annonse
Fakta: Hyke F-15 Shuttle
Lengde: 14,9 meter
Bredde: 5,7 meter
Passasjerkapasitet: 50
Vekt: ca 11 tonn
Installert batterikapasitet: 196 kWh
Lading: 150kW DC, 22kW AC
Les mer om:
Bestiller 15-meters el-ferge fra Hyke | Båtens Verden