Noe som er dumt i dagens samfunn, er å lure staten for avgifter. Lokalmiljø og tollvesenets datametoder burde være avskremmende. Du blir tatt. Til slutt. Den tidligere eieren ble fratatt båten. Etter to år i arrest, ble den solgt. På auksjon. Det er utrolig trist, men alle må følge reglene.
Allerede i tidlig mai-sol er Svein kledelig brun i ansiktet.
– Ja, kona og jeg starter båtlivet tidlig. Har alltid gjort det. Livet er for kort til å sitte inne. Det er på sjøen det skjer. Oppvokst i Grenlandsområdet og dratt ut på fiske av en far som var sjef, har satt sine spor.
– Jeg elsker sjøen. Takk Fatter’n.
Men, også en smuglerbåt trenger oppussing.

– Under det flotte teakdekket har Bavaria lagt et 3mm tykt finérlag. Det var dumt. Skjønner ikke hva de har tenkt på. Etter at tidens tann har tygd litt, vil fineren trekke vann. Dere vet hva som skjer da?
Flere steder har Svein måtte fjerne deler av teakdekket som hevet seg på grunn av utvidelse av fineren. Han erstattet fineren med shingel. Limte den uskadde teaken på dette.
Viipps, er pengene overført.
Svein og kona er sentercockpit fans.
– Ja, etter fire år med denne Bavaria Ocean 42 er vi det.

Her er en avklaring fra Tolletaten:
For å være sikker, har Båtens Verden forespurt Tolletaten om generelle vilkår og avgifter ved innførsel av brukte varer.
Avdelingssjef Paul Johan Ask svarer:
Alle varer med verdi over 350 kroner inkludert frakt som innføres til Norge skal deklareres for Tolletaten. Det skal alltid betales merverdiavgift. Noen varer er også belagt med toll og særavgifter.
Unntatt fra deklarasjonsplikten er reisegods og varer innenfor lovlige kvoter den reisende medbringer.
En seilbåt har som regel høy verdi, og innførsel av en slik utløser naturligvis avgiftsplikt.
Når en vare unndras avgift, er hovedregelen at varen blir beslaglagt av Tolletaten, og forholdet anmeldt til Politiet.
Politiet/påtalemyndigheten, eventuelt domstolen, beslutter om varen skal inndras til fordel for Staten, og det vil som hovedregel også gis en bot for overtredelse av tolloven. Botens størrelse tilsvarer ofte avgiftsunndragelsen.






















