OL-KLARE: Lagleder Eirik Verås Larsen og de norske seilerne er klare for OL-seilaser i Marseilles. Fra venstre: Marie Rønningen, Helene Næss, Line Flem Høst, Mina Mobekk og Hermann Tomasgaard. FOTO: Morten Jensen/NSF

Seilerne er OL-klare og har mål om medalje

OL-KLARE: Lagleder Eirik Verås Larsen og de norske seilerne er klare for OL-seilaser i Marseilles. Fra venstre: Marie Rønningen, Helene Næss, Line Flem Høst, Mina Mobekk og Hermann Tomasgaard. FOTO: Morten Jensen/NSF

Denne helgen reiste de norske OL-seilerne til Marseilles der deres konkurranser skal foregå. Målet er å ta med seg minst én medalje tilbake til Norge. Det er alle på det norske laget i stand til å kunne klare.

Annonse

– Norges Seilforbunds uttalte mål er å vinne én OL-medalje. Det er alle de norske seilerne i troppen kapable til å gjøre, men konkurransen er knallhard og mye skal klaffe om vi skal klare å nå dette målet, sier sportssjef Eirik Verås Larsen.

OL i Frankrike

Fem norske seilere skal forsvare de norske fargene på regattabanene under OL i Frankrike:

  • Hermann Tomasgaard i klassen «Men’s Dinghy» - nr. 4 på verdensranking
  • Line Flem Høst i «Women’s Dinghy» - nr. 7 på verdensranking
  • Mina Mobekk i «Women’s Windsurfing» – nr. 2 på verdensranking
  • Helene Næss og Marie Rønningen i «Women’s Skiff» - nr. 5 på verdensranking

Under OL i Japan i 2021 vant Hermann Tomasgaard bronse i klassen «Men’s Dinghy».

Selv har Eirik Verås Larsen deltatt i tre OL og vunnet fire medaljer i padling. Han vet godt hva som skal til for å kunne prestere på topp.

– Rådet jeg har gitt til seilerne, er at de skal konkurrere og seile mest mulig som de vanligvis gjør. De vet – og har bevist – at om de seiler på sitt normale nivå, så er de alle gode nok til å vinne medalje – sågar gull. Dette må de stole på gjennom hele OL-serien. Om de forsøker å gjøre noe eksepsjonelt bare fordi det er OL, går det gjerne ikke så bra.

Annonse
Bilde av trener
HAR TROEN: Lagleder Eirik Verås Larsen har troen på at de norske seilerne vil slå godt fra seg i Marseilles. FOTO: Morten Jensen/NSF

Spesielle OL-regler og 12 000 tilskuere

Uken som kommer skal seilerne bruke til å finne seg til rette i OL-landsbyen og gjøre seg kjent med utstyret de blir tildelt. Bortsett fra i klassen til Helene Næss og Marie Rønningen som er en komplisert, teknisk klasse, vil seilerne få tildelt båt og utstyr fra arrangøren som de skal benytte. Dette for at ingen av utøverne skal kunne ha bedre utstyr enn andre.

Seiling er ikke bortskjemt med å ha mange tilskuere, som regel kun en håndfull. Men regattabanene i Marseilles ligger tett på land, og det er allerede forhåndssolgt 12 000 tilskuer-billetter daglig – og 140 000 til sammen! Det blir utvilsomt en ny opplevelse for OL-seilerne å ha et så stort publikum..

De norske seilerne har med seg hver sin trener som følger dem opp på land og til vanns. Ute på vannet kan imidlertid trenerne ikke ha med seg noen form for elektroniske hjelpemidler. Selv mobiltelefonen sin må de legge igjen på land. De må også oppholde seg i sine RIB-er i et definert område bak startlinjen og må følge seilerne sine med kikkert. Seilere og trenere kan kun ha kontakt før og etter seilasene.

De norske trenerne er:

Anton Garotte for Hermann Tomasgaard

Lars Loennechen for Line Flem Høst

Maciek Kluszczynski for Mina Mobekk

Thomas Guttormsen for Helene Næss og Marie Rønningen

Norsk-finsk samarbeid

Det norske laget har et nært samarbeid med det finske OL-laget og de deler kompetansen til meteorologen Martin Gahmberg og regeleksperten Mats Bjørklund. Det norske laget har også en rekke støttefunksjoner fra Olympiatoppen under OL.

Hovedleder: Eirik Verås Larsen

OL-seilasene vil bli strømmet på kanalen MAX, og de vil bli kommentert av Bjørnar Erikstad og Tiril Bue. Begge er seilere på høyt nivå med svært god kunnskap. De kommenterte også OL-seilasene fra Japan i 2021.

Les mer om:

Prøv 2 utgaver gratis!

Få en smakebit av enda mer unikt stoff fra Båtens Verden!

Nå kan du lese de to siste utgavene – helt gratis!

Se tilbud
Seilerne er OL-klare og har mål om medalje | Båtens Verden