Den finske båtsektoren bruker antall båtregistreringer som en sentral indikator for å beskrive markedet. Antallet registreringer begynte å øke etter finanskrisen fra og med 2013 og nådde sitt toppnivå i pandemiåret 2021. I båtregisteret registreres alle båter som er over 5,5 meter lange eller som er utstyrt med en motor over 20 hk.
– 2023 var et av de mest utfordrende årene i båtsektoren i løpet av det 21. århundre, og medlemsbarometeret som ble gjort i begynnelsen av dette året forutsier at utfordringene vil fortsette også i løpet av dette året. Forbrukernes kjøpekraft i Finland og nærområdet har svekket seg, og dens gjenoppretting vil sannsynligvis ta enda et år, forteller adm. dir. i Finnboat, Jarkko Pajusalo.
Om lag 90 % av båtene som selges i Finland er maks syv meter lange. På registreringstoppen finner vi Buster, Suvi og Terhi.
Eksporten øker
Som kjent er Finland en stort båtbyggernasjon med populære og velkjente merker for det norske markedet, blant annet. I følge statistikken økte verdien av Finlands båteksport fra januar til november 2023 med omtrent 22 % sammenliknet med året før. Totalt ble nesten 5 000 båter eksportert til 52 forskjellige land. I antall minsket eksporten til halvparten, til tross for at eksportverdien økte med 22 prosent.
Det viktigste eksportmarkedet var Sverige med 2 100 båter til en verdi på 66 millioner euro. Det nest viktigste markedet var Norge, der antallet eksporterte båter falt med 40 prosent, men verdien forble på samme nivå som året før, nesten 57 millioner euro.





















