31 drukningsulykker etter fall fra land i 2024: To redningsskøyter deltok i søket etter at en mann i 20-årene falt i sjøen fra Brufjellhålene i Flekkefjord i august i fjor. I mars omkom en kvinne og en mann etter fall i sjøen fra samme turmål.

31 drukningsulykker etter fall fra land i 2024: To redningsskøyter deltok i søket etter at en mann i 20-årene falt i sjøen fra Brufjellhålene i Flekkefjord i august i fjor. I mars omkom en kvinne og en mann etter fall i sjøen fra samme turmål.

Kraftig økning i antall drukningsulykker i 2024

Fire personer omkom i drukningsulykker i desember. Totalt mistet 95 personer livet i drukning i 2024, ifølge Redningsselskapets drukningsstatistikk

Annonse

Det er 20 % flere enn i 2023, da 79 personer druknet. Antall drukningsulykker i 2024 er også 14,5 % over gjennomsnittet i foregående femårsperiode, 2019 – 2023.

Flere personer omkommet i drukningsulykker i løpet av ett år enn i veitrafikken.  

– Økningen er dypt bekymringsfull, og understreker at det haster med handling. Vi forventer at regjeringen nå prioriterer å følge opp nullvisjonen for drukning fra 2023, med den lovede handlingsplanen og medfølgende midler, sier generalsekretær Grete Herlofson i Redningsselskapet.  

For første gang i nyere tid har flere personer omkommet i drukningsulykker i løpet av ett år enn i veitrafikken.  

– I trafikken har målrettet, tverrsektorielt arbeid reddet mange liv de siste tiårene. Vi må ta de samme grepene for å forebygge drukning. Gjennom systematisk bruk av data, målrettet holdningsskapende arbeid, sikrere infrastruktur og en langsiktig handlingsplan kan vi redusere antallet drukningsulykker betydelig, sier Herlofson i dagens pressemelding. 

Annonse
35 personer omkom i drukningsulykker fra fritidsbåt, inkludert kajakk, kano og rafting i 2024. Redningsskøyta «Idar Ulstein» deltok i søket etter en 29 år gammel amerikansk kvinne, som omkom da en færøysk vikingbåt kantret utenfor Stad i fjor sommer.

Flere fritidsbåt- og badeulykker 

Økningen i drukningsulykker i 2024 kan i hovedsak knyttes til at flere druknet fra fritidsbåt og under bading.  

35 personer druknet fra fritidsbåt. Fem av disse mistet livet i kajakk-, kano- og raftingulykker. I foregående femårsperiode var gjennomsnittet per år 24 personer.  

Alle som druknet fra fritidsbåt i fjor var voksne, og 93 % var menn. Den yngste var i 20-årene, og den eldste i 80-årene.  

Mer enn hver tredje ulykke skjedde etter fall mellom båt og brygge.  

17 personer mistet livet i badeulykker i 2024. Det er langt over snittet på ti personer de siste fem årene. To av ulykkene skjedde i basseng innendørs. 41 % av de omkomne var kvinner, noe som er en markant økning fra 19 % de siste fem årene.  

31 personer druknet etter fall fra land i fjor, noe som ligger nær gjennomsnittet på 32 de siste fem årene. Ulykkene skjedde i hovedsak i forbindelse med uteliv, turgåing og fiske nær sjø, vann og elver. I 40 % av ulykkene falt personen i en elv.  

De andre ulykkene skjedde fra yrkesfartøy (3 personer), kjøretøy i vann (4 personer), dykking (2 personer) og etter fall gjennom is (1 person). To ulykker er kategorisert som «Annet».  

Annonse

Menn og eldre mest utsatt 

Også i fjor var menn overrepresentert i drukningsstatistikken, med 85 % av de omkomne.   

Eldre personer var også spesielt utsatt: 43 % var 61 år eller eldre, til tross for at denne aldersgruppen kun utgjør rundt 22 % av befolkningen.  

Fire barn under 14 år mistet livet i drukningsulykker i 2024. Tre gutter falt fra land, mens en jente druknet under bading.  

Flere utenlandske turister 

Seks prosent av ulykkene skjedde i forbindelse med arbeid. Resten skjedde i forbindelse med hverdagsliv og fritid.  

10 % av alle som druknet i 2024 var utenlandske turister. Ulykkene skjedde under aktiviteter som fiske fra fritidsbåt, rafting, under bading, grottedykking, på tur langs elver og fiske i elv. 

Agder topper statistikken 

Hele 21 av drukningsulykkene i fjor skjedde i Agder. Det er nær en dobling fra 2023, da 11 personer druknet i fylket. Også det var et rekordår.  

Mange av de omkomne var på ferie eller besøk i Agder, både fra andre fylker og utlandet. Blant annet omkom tre personer i to ulykker, etter å ha falt i sjøen ved turmålet Brufjellhålene. Alle var polske statsborgere i 20-årene, bosatt i Norge.  

Vestland hadde nest flest drukningsulykker i fjor med 12, etterfulgt av Nordland med 10. Dette ligger nær gjennomsnittet for de siste fem årene. 

Et lyspunkt er at det ikke ble registrert noen drukningsulykker i Troms i 2024.  

Se detaljert statistikk for ulykkestyper, kjønn, alder og fylker i året som gikk på rs.no/drukning.  

grafisk fremstilling
Grafisk framstilling av nøkkeltall for drukningsulykker i 2024.

Drukningsulykkene i desember 

Alle fire som druknet i årets siste måned, var menn.  

Trøndelag: En 25 år gammel mann omkom under et yrkesdykk i Nærøysund kommune.  

Møre og Romsdal: En mann i 90-årene ble funnet omkommet i sjøen, sannsynligvis etter et fall.  

Vestland: En mann i 50-årene ble funnet omkommet i en personbil, etter en utforkjøring fra en kai i Øygarden kommune. 

Innlandet: En mann i 60-årene ble funnet omkommet etter å ha falt gjennom isen under en skøytetur på et vann i Eidsskog kommune.  

Om statistikken 

Månedsstatistikken endres om det framkommer nye opplysninger. Siden forrige publisering er én ulykke tatt ut, og tre ulykker lagt til i 2024.   

Dødsulykker med fritidsbåt som ikke skyldes drukning, er ikke med i statistikken. I 2024 gjaldt det fire personer. Se Sjøfartsdirektoratets ulykkesstatistikk.  

Annonse
Kraftig økning i antall drukningsulykker i 2024 | Båtens Verden