
Den nye Bavaria C45. Du betaler mer enn tidligere. Men det er verdt det. Du så den på Båter i Sjøen, på Aker Brygge. SEILAS fikk prøveseilt utstillerbåten dagen etter utstillingen. Vi skulle samtidig levere den nye Bavariaen til importør i Leangbukta, 10 nm syd for Oslo. I frisk sønnavind, ca 10 m/s, krysset vi sydover.
Skuffende å måtte seile med de billigste seilene. Elvstrøm har jo toppseil også. Et rullestorseil uten spiler i vanlig Dacron og en liten selvslående fokk, blir litt spinkelt på dette føret. Men selv med disse seilene gikk det unna. Skulle gjerne ha seilt denne lettseilte båten med skikkelige seil. Jeg sverger til vanlig storseil med horisontale, gjennomgående spiler. Med en slik hovedmotor, kan forseilet gjerne være selvslående. Det skal vel ikke være for enkelt å gidde og sette seil? Ellers er jeg litt overrasket over at Bavaria på denne modellen ikke har valgt to ror. Vi får høre hva Bavarias importør selv mener. Claes Eliasson har ordet:
- Denne modellen er utformet med veldig stor stivhet. Derfor blir grepet i vannet bra med ett ror. Det er lagt vekt på at dette skal være en komfortabel båt, og vi mener det er lettere å bakke med ett ror, og som turbåt som skal legge til longside i uthavner, er det en ulempe med ror som kanskje stikker akkurat for langt ut mot fjellsiden, forteller han.
Innvendig, er dette den mest volumiøse 45-foteren jeg har vært om bord i. Fra den gedigne byssa til owners cabin med separat dusj og WC. Det er faktisk vrient å finne feil her.
Vi presiserer at dette er en prøveseiling av en ny båt, ikke en test hvor fagfolk bruker lang tid på å vurdere kvalitet. KNS’ turseilingsgruppe er fin å rekruttere erfarne seilere fra. Jeg overlater ordet til testpanelet som med sine subjektive meninger får spalteplass med denne nye vakuumstøpte, gedigne Bavaria C45:

Byssa
Irene står på den elektrisk nedsenkbare badeplattformen. - Jeg åpner de to aktre sittebenkene, og en grillplass med oppvaskkum kommer til syne. 2 bluss med avtagbar stekeplate og en kjøleskuff i tillegg. Jeg liker meg nå. Vet at det er slutt på å steke egg og bacon nede i byssa, selv om det er en skikkelig effektiv vifte over komfyren.
Hun er på vei ned leideren, ivrig etter å inspisere byssa. Hun har hørt heia-rop fra den øvrige besetningen. – Ja, jeg er imponert over plassen. Byssa er enorm. To kjøleskuffer, diger benkeplass som inkluderer nok en kjøler. Skuffer i mengder, eget skap til kjeler og stekepanner. Veldig positivt at Bavaria har plassert byssa i L-form, rett til babord for leider. Akkurat slik jeg liker. Tryggest å ligge for styrbord halser når vi kokkelerer.
Vasken, som er 2-delt, med en stor og en liten kum, er også slik jeg liker den. Men, hvorfor spanderer de ikke en fotpedal til saltvann og en til ferskvann, slik at det er mulig å få frem ferskvann når pumpa har gått av vakt?
Vifte med lys over komfyren! Du verden. For en luksus. Her kommer jeg til å bli inspirert!
Teknisk
Vi lar Christian se nærmere på det tekniske om bord:
En solid volumcruiser, baugen så bred at den heller mot å bli en skew. Tradisjonell layout med masse lys. Jeg er ofte skeptisk til store vinduer i skroget da det krever ekstra forsterkninger i skroget for å motvirke bevegelser mot stresspunkter. Her var det virkelig mye vinduer i skroget og veldig gøy å være i baugen når det krenger og se under vann i nærmest foroverretning.
Imponerende å se Bavaria legge lista på kjølinnfestning godt over normalen for budsjettklassen. Tykke bakplater med avrundende kanter som strekker seg over flensen til innerliner. Mange tettplasserte og kraftige bolter fordeler kreftene via bakplaten direkte til innerlinerrammen. Tydelige spor av kvalitetssikring med nummererte bakplater og maling på mutre. Alt i topp kvalitet, rustfritt metall.
Under seil
Det blåste godt under prøveseilasen, og vi fikk testet båten under full belastning med full seilføring. Høyt dekkshus med stor sprayhood gir god beskyttelse. Båten virket stiv under belastning, men så har den også vakuuminjisert sandwich-skrog med en kraftig innerliner som er laminert fast rundt kjølen. Skroget virker solid og bygget for å vare. Allikevel er båten lett i sin klasse med LDR på 5,68, men har da også et ballastforhold på 28% - som er midt på treet. Seil-deplasement-forhold på 24 er i øvre del av gjennomsnittet og det brede forskipet er nok med på å gi økt stabilitet, men på bekostning av krysshøyden. Båten vi seilte hadde standard rulleseil med selvslående fokk for å gjøre båten lettseilt, men skal dette virkelig være enkelt så må det også noen elektriske vinsjer til, da systemet virket tungtrådt. Ergonomisk så var vinsjene små og trangt plassert bak rattet. Det skulle forbedres på nyere modeller. Bommen var plassert veldig høyt, noe som vil vanskeliggjøre pakking av et helspilet storseil.
Et par dreneringer i nylonkvalitet sto godt under vannlinjen ved krengning, og disse ville jeg ha skiftet til noe mer solid.

Håkon Ingvaldsen er enig:
– Mitt førsteinntrykk er en massiv båt, og jeg ser tydelig slektskap til C57 når det gjelder utvendig design. Mekanikken, skrog og luker, virker vel dimensjonert og de små detaljene gjennomførte nok til at familien som kjøper en slik, får ha et produkt de kan bruke, og som tåler bruken.
Vi testet båten på kryss i 10-11 m/s med fulle seil. Skulle vi vært rettferdige mot båten så hadde vi revet, men det var også greit å kjenne at ting hang sammen under hardt bruk, noe det gjorde.
Måten å rigge båten på med selvslående forseil, og rullestorseil gir en båt hvor det er enkelt å sette seil, reve seil, man krysser uten mas. Ganske optimalt, for når det er enkelt å rigge, gjør man det. En Code 0, eller genaker på rull, bør også båten ha. Vinsjene er plassert slik at man når dem fra styreposisjon. Plasseringen er nærme roret, og det bør modifiseres, ikke minst kunne man med fordel brukt elektriske vinsjer, det fortjener båten.
– Bavaria er en av Norges mest populære seilbåter. Ikke alle modeller har tiltalt meg, men denne gangen lukter det tysk kvalitet. Noe som gjør at denne båten fortjener en prøveseiling, om båtens størrelse og kostnad passer familien, konkluderer Håkon.























