Sargo 32 skal få verdenspremiere på boot Düsseldorf. To båter er allerede solgt til Norge. Foto: Sargo

Sargo 32 skal få verdenspremiere på boot Düsseldorf. To båter er allerede solgt til Norge. Foto: Sargo

Strekker vannlinjen og øker volumet på Sargos nye helårsbåt

Sargo lanserer sin nyeste helårsbåt, Sargo 32. Den nye modellen bygger videre på egenskapene fra forgjengeren Sargo 31, men har fått et forfinet skrogdesign og mer plass om bord – skreddersydd for å yte godt med en enkelt motorinstallasjon.

Annonse

Selv om den nye modellen bare er én fot lengre enn Sargo 31 totalt sett, sørger en rettere baug og akterende for at den effektive vannlinjen forlenges betraktelig, mener den finske produsenten. Designspråket på nykommeren henger tett sammen med flaggskipet Sargo 45. Nykommeren blir også fem centimeter bredere enn forgjengeren.

Båten er produsert med vakuuminjeksjon, noe som blant annet gjør at båten er lengre enn 31-foteren uten å ha økt i vekt. Sammen med modifisert skrogform og standardmonterte interceptorer skal dette gi balanserte og forutsigbare sjøegenskaper.

Sargo 32
Styrhus
Sargo 32
34 ft
5 senger

Fleksibilitet i motorrommet

Sargo 32 er i utgangspunktet konstruert for å levere god ytelse med én enkelt motor. For båteiere med ønske om mer drivkraft tilbys den imidlertid fortsatt med dobbelinstallasjon. 

Valget av enkeltmotor skal gi lavere innkjøpspris, redusert drivstofforbruk og lavere vedlikeholdskostnader, samtidig som man beholder plassen og komforten til en større helårsbåt.

Med enkeltinstallasjon tilbys båten fra D6-340 til 480 hk, og med dobbelinstallasjon er den satt opp med 2 x D4 270 til 320 hk. I følge Sargo skal dette gi en toppfart på mellom 30 og 42 knop, avhengig av valgt motorpakke. Båten blir CE-kategorisert i klasse B. 

Økt volum

Den ekstra lengden skal gi større uteområder både foran og akter, i tillegg til betydelig mer plass under dekk. Blant forbedringene innvendig er et eget, separat dusjrom og integrerte skrogvinduer fremme. Førerposisjonen er tilrettelagt med plass til to 19 tommers kartplottere.

Som standard leveres båten med stor takluke som kan åpnes, brede sidedører, bakdør og sidedør i fribordet for enklere ombordstigning. 

Nye Sargo 32 får sin offisielle verdenspremiere under båtmessen boot Düsseldorf i Tyskland, som arrangeres fra 23. til 31. januar 2027. 

Annonse

Stor tro på det norske markedet

Hos den norske Sargo-importøren FG Racing er forventningene til nykommeren svært høye. Daglig leder Frode Gamlestøl legger ikke skjul på at dette er en modell det har vært ventet på.

– 31-foteren har vært en av bærebjelkene til produsenten og en veldig populær båt gjennom mange år. Siden vi startet samarbeidet med verftet i 2011 har vi solgt 48 eksemplarer av denne modellen, som opprinnelig ble lansert som Minor 31 tilbake i 2007. Den fikk en facelift i 2015 og kom i bakdørversjon i 2019, forteller Gamlestøl.

Han peker på at den nye 32-foteren henter viktige komfortelementer fra de større søsknene i rekken.

– Med Sargo 32 tar de bokomforten fra 33- og 36-foteren ned i denne størrelsen. Elementer som bakdør, salong, stort pentry, to lugarer og eget dusjrom med dør apellerer til mange her hjemme, mener han.

Annonse

Solgt før tegningene var tørre

Selv om båten først får sin offisielle verdenspremiere over nyttår, har det norske markedet allerede gitt sin respons.

– Vi har allerede solgt to eksemplarer. Den første ble solgt i mai utelukkende basert på byggetegninger, noe som er første gang i Sargos historie. Begge båtene går til eksisterende Sargo-eiere som oppgraderer fra 28-foteren – én på Vestlandet og én på Østlandet, sier Gamlestøl.

Begge de første norgesbåtene leveres med største enkeltmotor, Volvo Penta D6-480.

Første båt – som trolig blir byggenummer tre i rekken – ankommer Norge allerede i mars.

– Det er ingen tvil om at dette blir en ny Norgesbåt for vår del, avslutter Gamlestøl.

Lengde LOA10,4 m
Bredde3,35 m
Dybde1,05 m
Vekt (singel motor)5 400 kg
CE-kategoriB
Sargo 32
Styrhus
Sargo 32
34 ft
5 senger
Strekker vannlinjen og øker volumet på Sargos nye helårsbåt | Båtens Verden