Sargo 33: Familiebåten

Sargo 33 er akkurat passe stor til at styrhusbåten i tillegg til sine sjø- og kjøreegenskaper, robusthet og praktiske layout, også har gode fasiliteter for familie og overnatting.

Annonse

En sportslig familiebåt med fire faste sengeplasser, et ordentlig bad med dusj, salong, bysse og god uteplass. Sargo 33 ble lansert i fjor og kåret til «beste familiebåt» i konkurransen «Best of Boats» av sytten båtjournalister fra femten ulike land. En sikker, spennende og sjøsikker båt for hele familien – med to kabiner og et romslig styrhus for all slags vær, var deres konklusjon. Etter 170 nautiske mil er den helt samstemt med vår.

Ikke trang

En utfordring med båt er alltid kompromisser. Skroget skal være sportslig og oppnå høye hastigheter, det skal være brede, nedfelte dollbord, men samtidig god plass i styrhuset. Byssa skal være stor nok, med riktig høyde, og ikke for trang. Dette er på mange styrhusbåter løst med to sidedører og bysse til babord for førerposisjonen. Om bord i Sargo 33 er ikke dette tilfellet. Her finnes bakdør – og dermed også en mer tradisjonell planløsning fra sammenliknbare familiebåter. Og viktigst – det er ikke trangt.

Styrhuset er åpent og luftig med store vinduer og skyvetak. Den store U-sofaen med fem – seks sitteplasser er plassert høyt og gir god sikt ut. Som vi kjenner godt fra før av, kan også dem fremste ryggen vippes om slik at vi får to sitteplasser i fartsretning også. Og for bedre utnyttelse av spisebordet har Sargo laget et lite «barsete» som festes ved byssa – smart!

Selve byssa har helt greit med skap-, skuffeplass og arbeidsflate, og er samtidig nett og ryddig når den ikke er i bruk, takket være den hengslede treplaten over vasken med to kummer og de tre blussene. I byssa finner vi også stekeovn på gass, og kjøleskapet finnes under førersetet.

Annonse

Under dekk

Sargo 33 har to fullgode lugarer med sengeplass for fire personer, og særlig midtkabinen under salongen imponerer med sin bredde. Her er det blitt plass til to senger med nattbord imellom, og eget toalettrom. Skulle vi brukt båten for familieferie ville nok dette blitt erstattet med et større klesskap og for lagring.

Badet forut er romslig med gode dusjmuligheter. Her har også Sargo brukt energi på å jobbe med materialkvaliteter – som både er tidløse og påkostede – på dørk og vegger.

Bedre å kjøre

Sargo 33 leveres både med singel- og dobbelinstallasjon, og med en motor anbefales D6-400, mens vi har testet ut 2 x 370 hk., mens toppalternativet tilsier 2 x 400 hk. Med vår testbåts 740 hester på hekken måler vi en toppfart på like over førti knop, og dermed en behagelig marsfart på rundt tretti knop, og med forbruk på rundt 2,7 - 2,9 liter per nautisk mil.

Ellers er Sargo 33 det nærmeste vi kommer en drøm å kjøre i det vi tar henne med på tur fra Oslo til Göteborg. Støynivået er eksemplarisk, mye takket være skumfylte skrog – og en solid og velbygget båt. Båten oppleves som myk i sjøen, forutsigbar og enkel å trimme. Førerposisjonen innbyr også til aktiv kjøring – og små detaljer vi blir glad i er mulighet for å tilte ratt og gass/gir, en lett anvendelig skyvedør, kartplotternes plassering, koppholderne og et praktisk rom for mobiltelefon, notatblokk og ladere.

Som avrunding må vi ikke glemme uteplassen til styrhusbåten Sargo 33. I tillegg til å ha brede walkaround-dekk rundt styrhuset og lett adkomst til badeplattformen, finnes sitteplasser på akterdekket til seks personer rundt et stort bord. Her finnes dermed også godt med benkeplass for tauverk, strømkabler og liknende, mens de smale fenderne får plass i stativet akter. Fire kryssholt på hver side gir gode fortøyningsmuligheter, og praktisk er også porten i skrogsiden på styrbordsiden, som gir enklere ombordstigning.

Annonse
Spesifikasjoner
Lengde10,99 m
Bredde3,35 m
Vekt7 400 kg
Motor1 stk Volvo Penta D6 440 DPI, 2 stk D4-D6 230-400 DPI
CE-kategoriB
Les mer om:

Prøv 2 utgaver gratis!

Få en smakebit av enda mer unikt stoff fra Båtens Verden!

Nå kan du lese de to siste utgavene – helt gratis!

Se tilbud
Sargo 33: Familiebåten | Båtens Verden