Nå er det klart at to av de seks Marell-båtene ikke kommer tilbake i tjeneste.
– Det er inngått en avtale med Marell om at de kjøper tilbake de to båtene som har hatt flest avvik. Dette er båtene til Oslo PD og Vest PD, bekrefter pressevakt Haakon Stensrud i Politiets Fellestjenester (PFT) til Politiforum.
Kjøper Norske Goldfish M12
Vest PD har nå besluttet å investere i en ny politibåt, av typen Goldfish M12.
Dette er den samme båten som både Beredskapstroppen og Oslo politidistrikt bruker.
– Den nye båten vil erstatte den tidligere Marell-båten vi hadde, og vil gi oss en mer robust og effektiv beredskap på sjøen. Den nye båten vil gi oss vesentlig større rekkevidde og bedre responstid for å håndtere krevende oppdrag på sjøen, sier Kjetil Rekdal, leder for Felles operative tjenester (FOT) i Vest politidistrikt til Politiforum.no

– Svært godt egnet
Rekdal sier Vest politidistrikts nye båt er en viktig oppgradering som vil ruste dem til å håndtere beredskapen i en ny sikkerhetspolitisk situasjon.
– Vi ser fram til å få styrket beredskap og operativ kapasitet her i Vest, innenfor både redningsaksjoner, grensekontroll, kriminalitetsbekjempelse og terrorberedskap. Denne investeringen vil sikre at vi kan utføre oppgavene våre enda bedre enn i dag, sier FOT-lederen.
Den nye politibåten forventes å være i drift etter påske, og Rekdal ser fram til at den kommer i drift.
– Båten er hurtig og robust, tilpasset norske forhold, og svært godt egnet til bruk i vår tjeneste, sier han.
Den nye politibåten er 12,5 meter lang, og vil være utstyrt med tre 450HK-motorer.
Båten er hurtig og robust, tilpasset norske forhold, og svært godt egnet til bruk i vår tjeneste.
Hever ikke avtalen
Den eksterne gjennomgangen av Marell-båtene i fjor avdekket flere avvik ved Vest politidistrikts båt.
«Politiet vet ikke om disse avvikene kan berøre alle de seks båtene av denne typen, og har derfor besluttet at alle tas ut av tjeneste inntil videre», skrev politiet da i en pressemelding.
PFT opplyser at avtalen med Marell ikke blir hevet, selv om to båter nå går i retur.
– Båtene til de fire øvrige distriktene blir utbedret av leverandør i henhold til kontrakt og kontrollert og godkjent før sommersesongen 2025, sier Stensrud i PFT.
Han opplyser at det kun er Vest politidistrikt som har kjøpt en erstatningsbåt.






















