Gala V6 Carbon skal vises for første gang i Norge på Båter i Sjøen. Foto: Produsent

Gala V6 Carbon skal vises for første gang i Norge på Båter i Sjøen. Foto: Produsent

Satser større i Norge – lanserer Gala V6 Carbon under Båter i Sjøen

Den 20 fots store RIB-en er godkjent for opptil tolv personer og leveres med motorer på opptil 150 hestekrefter. Modellnyheten avdukes under Båter i Sjøen.

Annonse

Importøren, som har brakt det Ukrainsk-produserte RIB-merket til Norge siden 2018, utvider nå satsingen til å gjelde større modeller. Gala bygger RIB-er og gummibåter fra 6 til 26 fot. Gala har tidligere hatt hovedfokus på mindre RIB-er i det norske markedet. Nå tar importøren et steg opp i størrelse.

– Vi har hatt fokus på modellene fra 10-17 fot for det norske markedet, og nå har disse gjennomgått en del designendringer de siste årene som vi er veldig fornøyde med. Nå vil vi også satse på de større modellene, der Gala V6 Carbon og V5.5 Carbon er først ut. Neste år kommer også V7 Carbon, forteller Stian Larsen hos importøren.

Modellen som vises på Båter i Sjøen, V6 Carbon, bygger videre på produsentens tidligere V580-modell. Med sin lengde på 20 fot og skrog i aluminium, er båten godkjent for opptil tolv personer og 1 500 kilo last. I Norge leveres båten med motorer fra Tohatsu på enten 115 eller 150 hestekrefter.

Navnet Carbon viser til materialet i tubene. Her benyttes «Hypalon Carbon» fra franske Pennel & Flipo, og et utstyrsnivå som skal skille seg ut fra hva som er vanlig standardutstyr i denne størrelsesklassen på det norske markedet, mener importøren. 

Annonse

Produsenten har integrert flere praktiske løsninger i nyheten. Langs tubene finner man Galas karakteristiske sidetrinn, en detalj som går igjen på deres konsollbåter fra 10 fot og oppover. Akterut er båten utstyrt med store badeplattformer som omkranser tubene på utsiden, med en innfelt badestige for enkel ombordstigning fra sjøen. Den har integrert og fastmontert bord akter som kan slåes opp og inn etter behov, samt solsengsom kan legges sammen og lagres i stuverom når den ikke er i bruk.

I tillegg leveres båten med en kraftig høytrykkspumpe integrert direkte i konsollen. Denne kan benyttes både til vedlikeholdspumping av tubene og til å pumpe opp vannsportleker og SUP-brett underveis.

– Vi mener V6 Carbon vil passe bra her hjemme først og fremst på grunn av finish, den gode plassen ombord og hva man får for pengene. 

Med 115 hk. har 20-foteren en messepris på 559 000 kroner og 599 000 kroner med 150 hk. på hekken. Da er den satt ned fra ordinær pris på henholdsvis 599 900,- og 639 900 kr.

Annonse
Satser større i Norge – lanserer Gala V6 Carbon under Båter i Sjøen | Båtens Verden