Cap Clara småbåtforening ligger idyllisk til ved Moldefjorden, som på kort varsel kan bli til en heksegryte når vinterorkanen herjer i fjorden. Nå har de sikret seg med en velutstyurt molo.

Cap Clara småbåtforening ligger idyllisk til ved Moldefjorden, som på kort varsel kan bli til en heksegryte når vinterorkanen herjer i fjorden. Nå har de sikret seg med en velutstyurt molo.

Tar grep mot vinterstormene

Cap Clara ligger idyllisk til ved Moldefjorden, bare et steinkast fra det godt synlige hotellet «Seilet», men er Romsdalsfjorden i ulage kan idyllen brott forvandle seg til ett mareritt for båtfolket. Ildsjelene i båtforeningen har tatt grep for nettopp dette. De har fått anlagt en brygge som er fire meter bred og tre meter dyp. Og nede i bryggen har medlemmene sine egne boder for oppbevaring av båtrelatert utstyr.

Annonse

Formann i Cap Clara småbåthavn, Arnold Vik, tar i mot oss ved den låste porten ut til den nye bryggen. Cap Clara er en småbåthavn som har utviklet seg helt fra 60-tallet og fremstår i dag som en veldrevet havn rett ved hotellet «Seilet» og Molde by. Orkanen «Dagmar» var på besøk i havna for noen år siden og raserte den nye molen i havna samt at flere båter ble tatt av orkanen. Seks båter ble ødelagt, og en av dem havnet lagt oppe på parkeringsplassen til Rema 1000 et godt steinkast unna.

Det er nedlagt mange dugnadstimer i havna. Vi møtte en lørdag formiddag disse: Fra v: Palmer Orseth, formann Arnold Vik og Per Inge Rørhus foran nedgangen til den nye moloen.

Klar på ny

– Den nye moloen har fått en annen vinkel mot Moldefjorden og vil ikke bli like hardt rammet ved senere orkaner, forklarer Arnold Vik til Båtens Verden.

– Helt nøyaktig er moloen 50 meter lang, 3,60 meter dyp og 4,50 meter bred. Moloen har to nedganger til bryggas indre. Her innreder medlemmene i foreningen hele 28 boder fra tre til fem kvadratmeters størrelse. Innskuddet er på 600 kroner, samt en lav årlig leie. Dermed kan båtfolket slippe å drasse med seg båtutstyret hjem, men i stedet ha det liggene i boden nede i moloen. En genial løsning.

Annonse
Her nede i moloen, som er hele femti meter lang, 4,50 meter bred og 3,50 meter dyp, har medlemmer av foreningen bygget oppbevaringsbur som medlemmer kan leie.

Lang historie

Cap Clara småbåtforening, som tidligere het Molde Småbåtforening ble stiftet i 1961 og har rundt 350 medlemmer og plass til 250 båter i havna. Foruten en trivelig småbåthavn består havna av et praktisk klubbhus og en opplagstomt. Vi ser med en gang at praten sitter løst inne på klubbhuset. Samhold i klubben og vilje til å skape en trygg og god havn for båtfolket er satt i fokus. Nå planlegges det en molo til i samme lengde som den andre og med boder nede i moloen. Her kan båtfolket ha teiner og garn til oppbevaring. 

– Idèen fikk vi fra oljebransjen, forteller daglig leder Torgeir Iversen i Marina Solusion A/S. De har utviklet brygge- og molokonseptet, og det er forløpig levert moloer til to havner i Norge. Det andre ligger i Smørfjord i Porsanger.

– Et slikt anlegg har en teoretisk levetid på femti år og en praksis levetid på et hundre, sier Iversen på vår forespørsel om moloens levetid.

– Og bruksmulighetene med en slik kjeller i moloen er store. Bare fantasien setter sine begrensninger, legger han til. Han forteller at det jobbes med å få til lignende moloer også andre steder i landet. Han påengterer at et slikt anlegg er miljøsparende der det ligger. Alternativet er å fylle opp med stein til en molo, noe som er ganske kostbart der dybden er stor.

Les mer om:

Prøv 2 utgaver gratis!

Få en smakebit av enda mer unikt stoff fra Båtens Verden!

Nå kan du lese de to siste utgavene – helt gratis!

Se tilbud
Tar grep mot vinterstormene | Båtens Verden