
Mens Jaer hovedsakelig konsentrerer seg om større yrkesfartøy, er arbeidet med Alunaut noe han gjør som ivrig fritidsbåtbruker selv. I 5 år har han fulgt fabrikken i Estland og tegnet modeller fra 12 til 50 fot. Alunaut har sitt utspring i Baltic Work Boats, kjente for å bygge yrkesbåter med leveranse både til Kustbevakningen og den svenske marinen. Merket har vært på markedet i om lag ti år. I dag ønsker han å vise oss helt ferske Alunaut 18 XC.
Enkel og staut
– Kjøperen av akkurat vårt testeksemplar, den første båten til Norge, er midt i målgruppa. Aktiv båtbruker og hytteeier som gjerne har med familien på tur. I utgangspunktet var de skeptiske til aluminium, men er etter noen ukers bruk helt frelst. De står på vannski, er glad i å fiske og bare det å være på sjøen. Dette er en røffere båt, men som fremdeles skal være tiltalende, forteller Jaer entusiastisk.
Han poengterer at det er brukt 4 og 5 millimeter norsk «Hydro-aluminium» med 5083-legering over hele båten, slik at den kan brukes hele året, også på «vinterføre» og is.
Alunaut 18 kommer både i senterkonsoll-versjon ( CC) og som vår testbåt – i bowrider. Innredningen er i aluminium og enkel, men praktisk og robust. Planløsningen er tradisjonell som bow ridere flest, med to enkeltkonsoller og dør i midten, to dempede seter i fartsretning, en salong akter og en sitteplass i baugen. Vi kan trekke frem godt med stuveplass, sklisikker dørk, solide pullere og rekkverk, samt en stor motorbrønn med god adkomst til sjøen.

Myk i sjø
Alunaut 18 XC har ikke steglister og skrogene er heller ikke isolert. Allikevel blir vi ikke plaget med støy eller den karakteristiske «aluminiums-klukkingen».
– Det har med stivheten i skroget å gjøre og hvordan den er helsveiset – og ikke minst tyngden på cirka 740 kilo. Dette skroget er velprøvd og har vært brukt i yrkessammenheng tidligere, forteller konstruktøren, som avslører en 20 graders v-bunn. Vår testbåt er utstyrt med største motoralternativ på 115 hestekrefter, som gir toppfart på 42 knop og marsfart like over 25 knop med 17 liter pr. time i forbruk.
Denne sommerdagen får vi kun testet båten i indre Oslofjord, men med hekksjø fra Nesodden-fergene klarer vi å danne oss et førsteinntrykk. Det er lett å glemme en skroglengde på bare atten fot - som oppleves som mykt og behagelig selv i litt rotete sjø i et travelt havnebasseng.

I følge konstruktør Øystein vil flere klare seg med 80 hestekrefter på hekken, og estimerer da en toppfart på cirka tretti knop.
Det er Bakken Motor i Drammen som har valgt å ta inn de første Alunaut-båtene, en avtale som ble signert i fjor. Terje Bakken mener know how fra produksjon til krevende næringer og yrkesgrupper var viktig for avtalen med det Estiske verftet.
– At konstruktøren sitter i Oslo er heller ingen ulempe. Alle båtene er konstruert i 3D i minste detalj og toleransene er minimale. De første båtene vi har solgt fordeler seg jevnt mellom profesjonelle aktører og private som ønsker seg en robust båt, kommenterer Bakken.






















